luni, 8 februarie 2010

Sfaturi pentru o viață bună

1. Da oamenilor mai mult decât se asteapta si fa-o cu bucurie.
2. Casatoreste-te cu un barbat/femeie cu care îti place sa stai de vorba. Pe masura ce vei îmbatrâni, îndemânarea de a face conversatie va fi foarte importanta .
3. Nu crede tot ce auzi, cheltuie tot ce ai si dormi când vrei.
4. Când spui 'Te iubesc' asa sa fie.
5. Când spui 'Îmi pare rau' priveste omul în ochi.
6. Logodeste-te cu cel putin sase luni înainte de a te însura.
7. Crede în dragoste la prima vedere.
8. Nu râde de visurile cuiva. Oamenii care nu au visuri, nu au prea multe.
9. Iubeste mult si pasional. Poti fi ranit, dar este singurul mod de a trai din plin.
10.În dispute, lupta cinstit. Nu pronunta nume.
11. Nu judeca oamenii după relatiile pe care le au.
12. Vorbeste rar, dar gândeste repede.
13! Când cineva îti pune o întrebare la care nu cunosti raspunsul, zâmbeste si întreaba: De ce vrei sa stii?
14. Tine minte ca marea iubire si marile realizari comporta mari riscuri.
15. Spune 'Noroc' când auzi pe cineva stranutând.
16. Când pierzi, nu pierde şi lecţia.
17. Tine minte cei trei 'R': Respecta-te; Respecta pe altii; Responsabilitate pentru toate actiunile tale.
18. Nu lasa ca o mica disputa sa strice o mare prietenie.
19. Când îti dai seama ca ai facut o greseala, incearca imediat sa o corectezi.
20. Zâmbeste când ridici telefonul. Apelantul va simti asta în vocea ta.
21. Stai o vreme singur..

marți, 2 februarie 2010

despre prietenie

Un simplu prieten , cand vine in vizita se comporta ca un invitat.
Un prieten adevarat, iti deschide frigiderul si se serveste.

Un simplu prieten , nu te-a vazut niciodata plangand.
Un prieten adevarat are umerii umezi de la lacrimile tale.

Un simplu prieten, nu stie prenumele parintilor tai.
Un prieten adevarat are numarul de telefon al parintilor tai in agenda telefonica.

Un simplu prieten aduce la ziua ta o sticla de bautura.
Un prieten adevarat soseste mai devreme pentru ca sa te ajute la pregatiri si ramane mai tarziu ca sa te ajute sa faci curat.

Un simplu prieten nu agreeaza cand il suni in preajma orei lui de culcare.
Un prieten adevarat te intreaba de ce ti-a luat atat de mult pana l-ai sunat.

Un simplu prieten considera ca prietenia voastra a luat sfarsit cand apare prima cearta intre voi.
Un prieten adevarat te suna imediat dupa cearta.

Un simplu prieten se asteapta sa fii mereu la dispozitia lui.
Un prieten adevarat este mereu in preajma ta.

Cuvinte de aur

Uneori aparentele inseala

Un parinte batran avea trei ucenici: Nicodim, Varlaam si Ioan.
Venind un alt batran la acesta, il intreba despre ucenicii sai:
- Ce crezi despre Nicodim ?
- Chiar si cele mai luminate minti ar fi uimite de intelepciunea lui.
- Dar Varlaam, ce virtuti are ?
- Vitejia si curajul lui intrec pe cele ale eroilor neamului.
- Ce fel de om este Ioan ?
- Harnicia lui poate fi exemplu pentru oricine.
La auzul acestor vorbe, cel de-al doilea batran se mira, zicand:
- Daca Nicodim este atat de intelept, Varlaam atat de viteaz si Ioan atat de harnic, oare ce mai pot ei invata de la tine ?
Atunci, batranul ce avea trei ucenici ii raspunse:
- Nicodim este intelept, dar lenes, Varlaam este viteaz, dar nechibzuit, iar Ioan este harnic, dar invidios. Nicodim nu stie ca intelepciunea nu aduce odihna omului lenes, Varlaam nu simte ca fara trezvie si purtare de grija curajul duce la pierzanie, iar lui Ioan, nici prin gand nu-i trece, ca harnicia nu este ziditoare de suflet impreuna cu invidia. Pana cand vor intelege acestea, eu le voi fi lor parinte, iar ei imi vor fie mie ucenici.

legea modei


Aceeasi rochie este:
Indecenta-cu 10 ani inainte de momentul lansarii ei;
Indrazneata-cu un an inainte de acest moment;
Sic-la momentul ei propriu-zis;
Demodata-la 3 ani dupa;
Hidoasa-la 20 de ani dupa momentul lansarii;
Amuzanta-la 30 de ani dupa acelasi moment;
Romantica-la 100 de ani dupa...
Frumoasa cu adevarat-la 150 de ani dupa aparitia ei,epocala...

marți, 12 ianuarie 2010

căsătoria și computerele

CLIENTUL INTREABA :
Acum un an am schimbat versiunea Logodnica 7.0 cu Nevasta 1.0 si am observat ca programul a lansat o optiune subita Bebelus 1.0 care ocupa mult spatiu pe hard. In instructiuni nu era nimic mentionat.
Pe de alta parte, Nevasta 1.0 se autoinstaleaza in toate celelalte programe si se lanseaza automat cand deschid alta aplicatie, impiedicandu-i executia.
Aplicatii ca Bere-intre-prieteni 10.3 , Duminica-la-fotbal 5.0 nu mai functioneaza.
Uneori apare un virus, Soacra 1.0 , care blocheza sistemul sau face ca Nevasta 1.0 sa se comporte total haotic. Nu reusesc sa dezinstalez acest program si devine insuportabil mai ales cand incerc sa lansez aplicatia Duminica-de-dragoste 3.0 .
Se pare ca si alte fisiere sunt virusate.
De ex.:
- c:/Dragoste__sambata_dimineata..exe nu mai functioneaza deloc. Am vrut sa revin la programul anterior Logodnica 7.0 dar procesul de dezinstalare al programului actual, Nevasta 1.0 mi se pare complicat iar riscurile pt. sistem sunt mari mai ales pt. Bebelus 1.0 care chiar imi place.
Ma puteti ajuta?
Un utilizator disperat.

RASPUNS:
Draga client,
Nemultumirea Dvs. este frecventa printre utilizatori dar ea se datoreaza unei greseli primare de conceptie:
- multi utilizatori trec de la orice versiune Logodnica X.0 la Nevasta 1.0 cu speranta falsa ca Nevasta 1.0 nu e decat un program de divertisment si utilitati.
Dar e vorba de mult mai mult :
- Nevasta 1.0 e un Operating System complet creat ca sa controleze toate aplicatiile Dvs. E aproape imposibil sa dezinstalati Nevasta 1.0 si sa reveniti la Logodnica X.0 intrucat exista sisteme virusate care fac ca si acesta sa se comporte precum Nevasta 1.0 deci nu aveti nimic de castigat.
Aceeasi problema si cu Soacra X.0 . Acesta e un program mai vechi din care deriva Nevasta 1.0 si comporta multe probleme de compatibilitate. Cu putin noroc, sfarseste prin a fi victima unui virus si dispare in cativa ani.
Unii utilizatori au incercat sa formateze tot modulul si sa instaleze programul Iubita + Nevasta 2.0 dar asta le-a creat si mai mari probleme ( a se citi notita de prevenire ” Pensie alimentara” si “Custodia copiilor “). Daca instalati Iubita 8.0 nu incercati sa treceti la Nevasta 2.0 pt ca problemele vor fi chiar mai mari decat cele cu Nevasta 1.0 . Chiar daca exista si versiuni Nevasta 3.0 si Nevasta 4.0 , acestea sunt rezervate specialistilor si avand un pret ridicat nu le recomandam.
Daca sistemul cade, va recomandam Celibat 1.0 dar ideal e sa pastrati Nevasta 1.0 si sa invatati programul cat mai bine posibil intrucat e foarte sensibil la anumite comenzi si reactioneaza rau la erori de instalare.
Asadar, orice eroare aparuta va fi considerata ca provenind din partea Dvs. si trebuie sa vi-o asumati !
Va sfatuim sa activati aplicatiile C:/Scuze/Scuze.exe .
Evitati utilizarea tastelor ESC si SUPPR care necesita ulterior C:/Scuze /flori.exe.
Pentru o mai buna utilizare, va sfatuim sa cumparati si pack-ul Bijuterii 3.0 , Vacante 5.1 .
Optiunile Da_draga_mea 2.7 si Ai_dreptate_iubire 4.5 sunt indispensabile.
Nu instalati sub nici o forma Secretara_blonda_in_fusta_mini 2.0 , O_prietena 3.1 !!!
Aceste programe sunt incompatibile cu Nevasta 1.0 si pot distruge sistemul !!!
Functia c:/Dragoste__sambata_dimineata.exe se va activa odata cu c:/Colier_cu_diamante.exe .

luni, 4 ianuarie 2010

Horoscop 2010

Am preluat din Gandul un horoscop scris cu mult umor care mi-a inseninat ziua si m-a facut sa rad cu gura pana la urechi.
va doresc un 2010 bine aspectat, cu multe bucurii si zambete multe!

HORROSCOP 2010
de Lelia MUNTEANU, Adrian CERCELESCU
Pentru că între analiştii politici nu mai avem loc. Pentru că am încercat să prezentăm timpul probabil şi nu ne-a crezut nimeni. Pentru că am băut până şi zaţul şi nu mai putem face predicţii economice. Din toate motivele astea şi încă trei pe care nu le mărturisim ne-am reciclat în analişti astrali. Sărim pe subiect, până când Luna nu intră în conjuncţie cu Bugetul pe 2010 şi ne bagă Electrica în eclipsă.

Berbec
Dragoste: tentaţii irezistibile. Locurile aglomerate vă stimulează senzualitatea. Atenţie la mijloacele de transport în comun. Mergeţi pe propria mână şi nu veţi da greş.
Bani şi carieră: continuaţi să beţi, în speranţa că veţi nimeri sticla de un milion.
Sănătate: stricaţi un ecograf, dar acest lucru n-o să vă afecteze.
Personalităţi: A. Cercelescu şi A. Hitler

Taur

Sex: rupeţi lanţul, faceţi ravagii. Puţină decenţă nu strică, în special pentru cei care lucrează cu publicul.
Finanţe-contabilitate: ce nu vă iese la socoteală înseamnă că aţi cheltuit sau vi s-a executat silit.
În plan sanitar: uimiţi un doctor, vă despărţiţi cu greu de cinci asistente.

Gemeni
Instincte primare: vreţi dublu şi veţi obţine, în ciuda ciobanului care le păzeşte. Afaceri: înainte să apucaţi s-o înscrieţi la registrul Comerţului, firma se prăbuşeşte, ceea ce vă asigură un câştig neaşteptat.
Gripa: n-o luaţi, dar o daţi.

Rac
Pasiune: veţi fi omul potrivit, la locul potrivit, în momentul potrivit şi, fireşte, raţiunea vă va băga în marşarier.
Avere: risc major de îmbogăţire. O să vă salveze un faliment, în ultima clipă. Afecţiune: puteţi conta pe o fractură rebelă sau un înec uşor.
Personalităţi: Lelia Munteanu şi soacra lui Mircea Geoană

Leu
Reproducere: în sfârşit, găsiţi sufletul-pereche, cu care vă veţi relaxa sălbatic. Vânătoare: ai zice că s-a consumat un safari prin conturile dumneavoastră, dar vă mai rămâne totuşi o halcă bună de care să trageţi în concediul fără plată. Epizootie: Luaţi distanţă de haitele de prieteni.

Fecioara
Prietenie: aceleaşi orgii platonice.
Puşculiţă: visaţi cu ochii deschişi, dar încă nu v-aţi decis s-o spargeţi.
Pediatrie: dacă pojar aţi avut, înseamnă că sunt de la altceva, dar nu trebuie să vă alarmaţi.

Balanţa
68+1: mai trebuie puţin ca să atingeţi echilibrul dorit.
Taleri: în prima decadă, vă cad fisa, contul şi afacerea. Liniştiţi-vă, totul se va rezolva de la sine - vă cade şi o moştenire de la o rudă sau un apropiat necunoscut.
Spital: cântăriţi bine cât îi daţi anestezistului, ca să nu vă treziţi cu o oră mai devreme.

Scorpion
Libido: până la sfârşitul anului, veţi înţepa în toate părţile. Schimbare fundamentală - divorţ/căsătorie sau invers.
Avans: dacă activaţi în domeniul fizicii cuantice, 2010 e un an bun pentru bacşişuri.
Medicină alternativă: un ceai de sunătoare o să vă trezească în fiecare dimineaţă.

Săgetător
Amor: punct ochit, punct lovit. Numai că opţiunea dumneavoastră sexuală s-ar putea să vă surprindă.
Bursă: ajutorul de şomaj vine salvator, dar prea târziu.
Smurd: notaţi-vă pe ceva 112, şi ţineţi-l la îndemână.

Capricorn
Capră: obositoare, dar plină de originalitate. În august, la momentul potrivit, veţi schimba poziţia. Între dumneavoastră.
Mălai: din belşug, până când FMI-ul intră în careu cu Carul Mic Boc, ne ia varza şi ne dă lupul.
Asomare: păziţi-vă de curent, proiectile, obiecte ascuţite.

Vărsător
Fluide: daţi pe dinafară. În general, pe dinafara domiciliului.
Mărunţiş: fiscul se prinde că pică ceva de la dumneavoastră; nu vă temeţi, nu sărăciţi anul ăsta.
Greţuri: o intervenţie chirurgicală simplă vă scoate şeful de la ficat.

Peşti
Icre: oferte multe, din păcate toate în perioada de prohibiţie.
Râme: muşcaţi din ce nu trebuie, dar vă prindeţi la timp.
Gută: vă zbateţi o vară pe uscat, apoi vă daţi la fund.

miercuri, 25 noiembrie 2009

Se mai termina un anotimp....

Toamna e pe sfarsite. A fost o toamna destul de placuta, foarte calduroasa in prima sa parte, dar si capricioasa acum la sfarsit. Se poate spune ca a fost o toamna frumoasa. si afara si inauntru.
Ne-a aratat chiar si primii fulgi de zapada, sa speram ca a fost o avanpremiera la ce va urma si nu aia sa fie ultimii. Vremea ultimilor ani a fost destul de capricioasa dar eu imi doresc o iarna cu multa zapada. sa ninga din belsug, sa iesim la sanius, sa facem oameni de zapada si sa ne bulgarim. Asa cum faceam cand eram copiii. Si nu doar cei care merg la munte sa aiba acest privilegiu ci imi doresc o iarna ca in vremea copilariei mele si aici in Cluj si in toate oraselel si satele tarii sa fie o iarna frumoasa si blanda, adica fara geruri cumplite dar cu multa zapada. sa fie zapada din belsug. Asta e dorinta mea pentru iarna asta.
Deja se simte in aer miros de iarna si de sarbatori. Abia astept sa vina!