marți, 31 martie 2009

Reteta de post


Dovlecei cu masline

Ingrediente:
2 dovlecei, 1 catel usturoi, 1 ceapa, 100 g masline, 5 linguri ulei, 1 cana vin alb, 1 lingura faina, zeama de lamaie, busuioc, 1 legatura patrunjel, sare, piper.

Instructiuni:
1 ) Spalam dovleceii (in coaja) si dupa ce i-am sters de apa, ii taiem in felii de 1 cm grosime.
2 ) Peste rondelele de dovlecei punem putina zeama de lamaie, sare si piper si ii trecem prin faina.
3 ) Prajim rondele in ulei pe ambele parti si le asezam pe un platou.
4 ) Curatam si taiem marunt ceapa si usturoiul, pe care le calim si stingem cu bulion, vin si zeama de lamaie.
5 ) Adaugam putin piper si verdeata tocata marunt.
6 ) Taiem maslinele in felii si le punem peste dovleceii din platou, iar deasupra turnam sosul.
7 ) Tinem in frigider cel putin 15 min.

Ii servim reci.
Pofta buna!

31 martie - ziua lui Nichita Stanescu

Pe 31 martie 1933, adica acu 76 de ani, s-a nascut Nichita Stanescu, un poet de exceptie, care daca nu s-ar fi nascut ar fi trebuit inventat.

Testament


Ma cirpesc cu vorbe, cu substantive,
imi cos rana cu un verb.
Nobile paleative
de serv.
Iti scriu cu trupul meu viata
si mersul stelelor ti-l scriu.
Vocala cea mai lunga este ata
in care mortu-l cos, de viu.
Caci trebuie sa dam si marturie,
altfel nimica n-ar mai fi,
in dulce scriere tirzie
tinind alaturi morti si vii.
Tu ombilic din care curge
vorbirea numai altor guri
fara sa stim unde ne duce
in care dalbe viituri.
Incit nu stim cine traieste -
cuvintul poate, poate trupul.
Zapada alba Doamne, poate,
sau urma-n ea, pe care o lasa lupul...

vineri, 27 martie 2009

pledoarie pentru cartea celor mici


Ce frumos e sa fii copil! Mai ales atunci cand mama si tata au grija de tine si te rasfata cu ce vrei tu.
In plina perioada a obsesiei pentru cumparaturi, in ciuda obsesiei cu criza, ma pierd fericita, de cele mai multe ori cu fetita mea, si ea mare cunoscatoare, credeti-ma pe cuvant, printre rafturi si rafturi de jucari, papusi, jucarii de plus incredibil de frumoase si pufoase, papagali care vorbesc, caini si caluti care se misca daca ii mangai, elicoptere si avioane cu telecomanda, eroi din desenele animate in voga, puzzle-uri in modele diverse si nesfarsite, cuburi si lego-uri de toate formele si, nu in ultimul rand CARTI!
Da carti, poate nu v-ati fi gandit prea des la carti cand e vorba de un copil, dar daca il obisnuiesti de mic cu cartile ( chiar de foarte mic, ca si aici oferta e foarte bogata, de la carti din carpa la carti din material plastic)nu va fi tentat sa le rupa sau sa le distruga. Cunoasc multi parinti care nu ofera copiilor lor carti tocmai din acest motiv, distrugerea. si chiar e pacat sa fie privati de carti.
Fetita mea este unul dintre copii care renunta bucuros la un plus sau papusica sau orice altceva in favoarea unei carti. evident frumos colorata!
Multe carti pentru copii mici, mijlocii si mari de-a binelea exista in comert, carti frumoase, colorate, cu puzzle-uri incorporate si figurine din carton care rasar din carte atunci cand o deschizi, povesti fermecate in culori atragatoare si personaje nemuritoare care impodobesc coperti ispititoare. Carti frumoase , de buna calitate, scoase pe hartie buna si lucioasa, cu ilustratii dragalase si adecvate micilor cititori si preturi uneori pe masura entuziasmului de pana acum, alteori mai acceptabil, dupa noroc si disponibilitatea de a jongla printre librarii.
Dupa parerea mea cartea e un dar frumos pe care il putem face in fiecare zi, fara sa asteptam neaparat ocazii speciale, copiilor de langa noi, fie proprii sau nu.

luni, 23 martie 2009

premiu special


L-am primit de la Mariana, pe care o apreciez foarte mult pentru talentul sau. Deoacamdata ea a decis sa se retraga pentru o vreme, dar sigur nu va sta pentru mult timp departe de noi.
Sa te bucuri de familie si de nepotel, Mariana!

poezia este tot de la ea pentru noi toti.
O, câtă fericirie!!!

O, câtă fericire, Iisuse drag, îmi dai
În sfânta-ngenunchiere cu-ai Tăi sub cruce, jos!...
Abia-i zăresc prin lacrimi şi totu-mi pare rai
Şi-nfiorarea-i sfântă şi Ceru-i luminos!

O mână-ntind spre Tine şi-aş vrea să Te cuprind...
O alta-ntind spre fraţii ce-n dor ne-am regăsit…
Iar mâinele-Ţi Jertfirii spre noi cu dor se-ntind
Pecetluind iubirea-Ţi cu care ne-ai iubit!

În sfânta-mbrăţişare mi-e inima de jar...
Mi se topeşte psalmul ce-aş vrea să Ţi-l rostesc...
În valuri fericirea mă copleşeşte iar...
Şi-i totul o fereastră spre raiul Tău ceresc.

E-atâta fericire uniţi sub crucea Ta!
Nu-i loc de-nstrăinare, ci doar de înfrăţiri...
Nicicând fiinţa-mi nouă nu va putea uita
Că-n jertfa-Ţi de iubire aflăm sfinte iubiri.

Aş vrea, iubit Iisuse, aşa de mult aş vrea,
Să stau îngenunchiată lângă-aste-ngenunchieri!
Să nu mă mai despartă nimic şi nimenea
De sfintele fiinţe şi sfinte mângâieri.

Nimic să mă despartă de Tine şi de-ai Tăi,
Oricât ar fi de cruntă lovirea şi durerea!
Voi presăra cu lacrimi şi crini a noastre căi,
Dorind ca-n Veşnicie să-Ţi preamărim Iubirea!

Dorind tot împreună să-Ţi facem psalmi de dor
Transfiguraţi pe veci de marea-Ţi strălucire...
Şi tot îngenunchiaţi să îţi cântăm în cor,
Primind îmbrăţişarea de Tată... şi de Mire!
Amin!

Ofer si eu acest frumos premiu mai departe Ingerului cazut, Danelutzei si tuturor celor care ne citesc.

sâmbătă, 14 martie 2009

Pentru un soţ iubitor

Şi adorabil...
aşa cum a fost numit de fetiţa noastră...

MULŢUMESC, SOŢUL MEU!

Ţie, suflet mult prea drag,
care îmi ştii toate furtunile,
toţi norii grei de întristări...

Ţie care îmi ţii inima de mână
prin unda timpului,
ţie care, de atâtea ori,
mi-ai arătat o iubire unică
şi statornică...

Ţie care îmi încălzeşti sufletul
fâcând să înflorească
şi cei mai timizi muguri...

Ţie care îmi oferi braţ putenic
atunci când merg clătindu-mă,
când mi-e teamă de necunoscut,
sau când cei ce mă iubeau
calcă pe sufletu-mi zdrobit...

Ţie care îţi uneşti rugăciunea
cu murmurele mele
prea înlăcrimate uneori...

Ţie cel ce îmi săruţi cu sufletul
ochii senini sau trişti,
dornici de înălţimi de Tabor,
dornici de iubirea
cea mai frumoasă...

Ţie îţi spun acum,
în adieri de primăvară,
cât de mult te iubesc!

Ţie, cel ce îmi eşti soţ,
şi prieten, şi frate,
şi înger şi luceafăr!

ŢIE ÎŢI MULŢUMESC!
Poezia aparţine Marianei, dar mi-a îngădiut să o public pe blog.

Reţetă de post

Cartofi la cuptor

-cartofi
-ceapa
-orez
-condimente
-putin ulei de masline
-bulion
-verdeata
-2-3 catei de usturoi

Cartofi se taie ca si la mancarea de cartofi,ceapa se taie solzisori,se aseaza intr-o tava mai inalta si ceapa, si cartofii si orezul, se pune putin ulei deasupra si condimente dupa gustul fiecaruia, se umple tava cu apa cat sa acopere cartofii si se dau la cuptor.Cand sunt toate fierte bine, se pune bulionul, se mai lasa aproximativ 5 min.si se opreste focul.Deasupra se presara verdeata si usturoiul taiat marunt.

Spor la gatit si pofta buna !!!

duminică, 8 martie 2009

Dar pentru voi


De 8 matie un buchet de flori din partea noastra pentru doamne, domnisoare si toate mamele din lume.